Pro studium délky dne má zásadní význam tzv. „časová rovnice (rovnice času)“, proto je zde toto téma rozebráno velmi podrobně. Jedná se o poměrně komplikované vztahy nebeské mechaniky při oběhu Země kolem Slunce. Pochopit tuto rovnici znamená zjistit, jaké zákony a vztahy ovládají pohyby těchto dvou těles ve vesmíru a jak fungují. A rozhodně to není úplně triviální.
Nejde o exaktní odvození rovnic, které se nachází v astronomických učebnicích nebo odborných článcích, ale o intuitivní a názorný přístup k problému s minimem vzorců. Pojem časová rovnice (equation of time – rovnice času) má historickou tradici a znamená rovnost časových souřadnic E = TP – TS, kde TP jsou souřadnice pravého Slunce a TS souřadnice středního Slunce.
E je hodnota časového rozdílu, pokud poznáme tuto hodnotu (například z měření nebo z tabulek), můžeme ji připočítat k hodnotě středního času daného hodinkami a zjistíme, kdy nastává pravé poledne. Tato rovnice je v tabulkách měřená v diskrétních intervalech po 24 hodinách vždy v poledne, ale skutečný děj je spojitý, protože pravé a střední Slunce se pohybují i v čase mezi dvěma poledny.
Ve skutečnosti se jedná o 365 rovnic pro pravé a střední poledne v průběhu roku, které jsou průsečíkem času „poledne UT = 12:00“ na ose x, a jedné spojité funkce času E (t) na ose y. Funkce času E (t) udává neustále se měnící časový rozdíl mezi pravým a středním časem. Konkrétní hodnoty pro poledne jsou uvedené v astronomických tabulkách.
Hlavní závěr kapitoly je, že žádný přesně 24hodinový sluneční den na Zemi neexistuje. Je to jen chiméra, přelud, kterému lidé věří. Skutečná délka dne, stejně jako pravé poledne, se mění poměrně složitým a dost nečekaným způsobem.
Tento text je volným pokračováním článku o délce dne:
https://zimnialetnicas.cz/delka-dne-na-zemi-aneb-od-setrvacniku-az-k-slunecnici/
Obsah
- Úvod do problematiky rovnice času
1.1 Několik astronomických pojmů
1.2 Proti-otáčení
1.3 Mapování času změnou geometrického úhlu
1.4 Rovnice času a znaménková konvence
1.5 Dvě složky rovnice času - První střední Slunce a funkce E1
2.1 Graf a data pro funkci E1
2.2 Obrázek pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E1
2.3 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a složce E1 rovnice času
2.4 Rychlosti pohybu Sluncí
2.5 Proč by právě sinus mohl modelovat průběh funkcí E1 a E2
2.6 Důležité charakteristiky pohybu Sluncí na hranicích oblastí
2.7 Fázově posunuté střední Slunce (myšlenkový experiment) - Druhé střední Slunce a funkce E2
3.1 Promítání v prostoru a změna úhlu od 00 do 23,50
3.2 Graf a data pro funkci E2
3.3 Obrázek pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E2
3.4 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a složce E2 rovnice času
3.5 Vzájemné relativní rychlosti Sluncí
3.6 Nulové body funkce E2
3.7 Intuitivní konstrukce funkcí E1 a E2 - Rovnice času, funkce E = E1 + E2
4.1 Odchylky pravého poledne a pravého dne
4.2 Je to funkce nebo rovnice? Platnost tabulky hodnot „rovnice času“
4.3 Obrázek výsledného pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E
4.4 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a funkci E
4.5 Délka dne a odchylky od 24 hod
4.6 Nejkratší a nejdelší den v roce, inflexní body funkce E
4.7 Spojité a diskrétní derivace E, funkce (d/dt) E a ∆E
1. Úvod do problematiky rovnice času
1.1 Několik astronomických pojmů
Nebeská sféra je koule na noční obloze, kde je pozorovatel uprostřed této koule na povrchu Země. Nebeský rovník je průmět rovníku Země na nebeskou sféru (průsečík roviny rovníku Země s nebeskou sférou). Ekliptika je průsečík roviny dráhy Země s nebeskou sférou. Z pohledu pozorovatele na Zemi se Slunce na obloze pohybuje právě po ekliptice. Průsečík ekliptiky a nebeského rovníku je jarní a podzimní bod. Jde o body, kde nastává rovnodennost. V těchto bodech svírá ekliptika a nebeský rovník 23,50. Ekliptika i nebeský rovník jsou kružnice.

Nebeská sféra je nekonečně vzdálená sférická plocha, která se otáčí, protože Země rotuje. Hvězdy opisují kružnice a otočí se za 1 hvězdný den (23 hod 56 min 4 s). Slunce se pohybuje po tzv. ekliptice, 1 oběh trvá rok. Kružnice kolmé k rovině nebeského rovníku („nebeské poledníky“) se nazývají deklinačními kružnicemi. Podél deklinační kružnice se měří deklinace (tj. úhly „zeměpisné šířky“ na nebeské sféře, 00 má nebeský rovník, 900 severní pól, -900 jižní pól.
1.2 Proti-otáčení

Proti-otáčení je hlavním zdrojem problémů při měření času podle Slunce. Samotné „setrvačníkové“ otáčení o 3600 vůči hvězdám je poměrně stabilní a s touto délkou dne ani pravým polednem by „skoro žádný“ problém nebyl (alespoň ne krátkodobě v rámci jednoho roku).
Různé rychlosti pohybu Slunce kolem Země se promítají právě do variabilního proti-otáčení. Jsou důsledkem Keplerových zákonů i měnících se úhlů při promítání pohybu Slunce z ekliptiky do roviny nebeského rovníku kolmé k ose otáčení. Tyto rychlosti a jejich průměty znamenají měnící se příspěvky k úhlům, pod kterými bychom jinak pozorovali Slunce, kdyby se Země kolem Slunce nepohybovala vůbec, pouze by rotovala. Až výsledné úhly (otočení vůči hvězdám + proti-otáčení) jsou tím, co mapuje sluneční časové souřadnice, tj. přiřazuje jednotlivým úhlům čas. Výsledný průběh takto mapovaného času je potom nerovnoměrný a musíme ho průměrovat, středovat.
1.3 Mapování času změnou geometrického úhlu
Čas musíme podle něčeho měřit a pravítkem se to dělat nedá. V jisté etapě lidského poznání to byl pohyb Slunce na nebi, podle kterého se měřil čas.
Pokud (z hlediska pozorovatele na Zemi) Slunce obíhá kolem Země, pak můžeme měřit úhel, pod kterým Slunce pozorujeme. Celkový úhel 3600 kolem rotační osy Země můžeme rozdělit na úseky po 150 a čas, který uplyne mezi dvěma polohami Slunce, označíme jako hodinu.
Pokud nemáme jiné lepší srovnávací hodiny, tak nevíme, jak hodnotit rovnoměrnost pohybu Slunce a úhlům α1, α2, α3, resp. Δα1, Δα2, Δα3 bude příslušet „hodina“ času, i kdyby ta hodina „po našem“ trvala ve skutečnosti 3 hodiny. Čas tu měříme na základě zvolených astronomických dějů a geometrie úhlů. Podle zvoleného systému měření tak můžeme dostat různé (mírně odlišné) časové systémy.
V astronomii se úhlu α, resp. Δα, říká hodinový úhel. Je to úhel mezi místním nebeským poledníkem (meridiánem) a deklinační kružnicí zvoleného objektu na obloze (Sluncem, hvězdou). Jinak řečeno je to úhel mezi dvěma rovinami protínajícími se v ose rotace Země. Jednu určuje poledník, kde je pozorovatel a druhou rovina, kde je daný nebeský objekt. Hodinový úhel se měří od meridiánu, kde je definována nula ve směru zdánlivého pohybu hvězd, tj. směrem na západ. V okamžiku kulminace nebeského objektu (poledne) je hodinový úhel nulový, 150 definuje hodinu (10 jsou 4 časové minuty).
Takto je možné definovat na hvězdné obloze „hvězdný čas“ jako hodinový úhel jarního bodu nebo „sluneční čas“ jako hodinový úhel Slunce. Vznikají jakoby „různé časy“, které jsou ale ve skutečnosti jen souřadnice různých časových soustav a patří stejnému fyzikálnímu času.
Na základě pravého (skutečného) Slunce na obloze je definován čas TP, kterému z důvodu nerovnoměrnosti a nepřesnosti někdy říkáme zdánlivý sluneční čas (apparent solar time) nebo přesněji pravý sluneční čas (true solar time). Vychází ze „zdánlivého“ pohybu Slunce na obloze. Výraz „zdánlivý“ není nejvhodnější, protože Slunce na daném místě oblohy opravdu vidíme (není to optický klam), ale poloha zahrnuje i proti-rotaci, tj. důsledky pohybu Země kolem Slunce.
TS jsou souřadnice tzv. středního času. Ten je virtuální vystředovanou hodnotou, je to jen myšlenkový koncept, průměr všech dnů v roce. Žádné střední Slunce na obloze není. Z hlediska běžícího času můžeme za přístroj určující tento střední čas považovat přesné mechanické hodiny (problematiku „atomového“ času zde můžeme vynechat).
1.4 Rovnice času a znaménková konvence
E = TP – TS, to znamená, že TP = TS + E, kde
TP jsou souřadnice pravého Slunce, TS1 souřadnice 1. středního Slunce
TS2 souřadnice 2. středního Slunce = TS souřadnice středního Slunce
12:00P = 11:57S + 3 min, E > 0
12:00P = 12:03S – 3 min, E < 0
E > 0, pravý čas předchází střednímu (pravé poledne na obloze nastane dřív než střední), Země se „proti-otáčí“ pomaleji než je průměrné proti-otáčení a polohu z předchozího dne (např. poledne) dosahuje dříve než polohu středního Slunce. Dotočení Země vůči pravému Slunci (při konstantní rotaci) trvá kratší dobu než dotočení vůči „střednímu“ Slunci.
E < 0, pravý čas se opožďuje oproti střednímu (pravé poledne na obloze nastane později než střední), Země se „proti-otáčí“ rychleji než je průměrné proti-otáčení a polohu z předchozího dne (např. poledne) dosahuje později než polohu středního Slunce. Dotočení Země vůči pravému Slunci (při konstantní rotaci) trvá déle než vůči „střednímu“ Slunci.
V některých státech má parametr E opačné znaménko (E = TS – TP). Důsledkem je, že výsledné grafy této veličiny jsou vzhledem k hodnotám na ose y zrcadlově převrácené. Jinak je to samozřejmě jedno.
Pojem časové souřadnice je v této souvislosti nutné brát s jistou rezervou, protože pravé Slunce neudává rovnoměrný čas se stejnými intervaly. Na druhé straně i modernější měření vykazuje vždy nějakou nepřesnost. Neuvěřitelné je, že první úvahy o této rovnici sepsal už Ptolemaios ve 2. století n. l., v době, kdy hodiny pro přesnější srovnání ještě neexistovaly.
Různé časové soustavy, ale stejný čas
Rovnice E = TP – TS, včetně variant pro E1 a E2, je rovnice popisující stejný časový okamžik (čas t) a znamenají rovnici E (t) = TP (t) – TS (t). Hodnoty TP, TS1, TS2 jsou jen různé časové souřadnice pro stejný okamžik t, nejsou to různé fyzikální časy. Jsou to „časy“ na různých „hodinkách“. Souřadné soustavy pro čas t jsou zde tři: pravý čas, 1. střední čas a 2. střední čas. Ani jeden z těchto „časů“, dokonce ani TS není absolutně totožný s časovou souřadnicí měřenou například jako „atomový čas“.
1.5 Dvě složky rovnice času
E = E1 + E2, kde
E1 = TP – TS1, tj. časový rozdíl mezi pravým (SP) a 1. středním Sluncem (S1)
E2 = TS1 – TS2, tj. časový rozdíl mezi 1. (S1) a 2. středním Sluncem (S2)
Potom platí, že E = E1 + E2 = TP – TS2 = TP – TS, kde E je rozdíl mezi pravým a středním (=2. středním Sluncem)

Proč tu vůbec nějaké střední Slunce je? Rotace Země funguje jako oscilátor taktující poměrně stabilní časové jednotky, setrvačníkové „hvězdné“ dny, ale změny polohy Země na elipse, resp. Slunce na kružnici v případě ekliptiky, do toho vnáší kromě proti-otáčení jako přidaného úhlu také nerovnoměrný pohyb. Rychlost proti-otáčení kvůli Keplerovým zákonům není stabilní. Proto vzniká rozdíl mezi střední a reálnou rychlostí, mezi středním a skutečným úhlem, pod kterým vidíme Slunce. Jinak by rychlost byla jen jedna (pokud by navíc byla osa rotace Země k rovině ekliptiky kolmá).
Pokud je osa Země skloněná, je zdrojem další nerovnoměrnosti. Pohyb S1 i SP se promítá do pohybu na rovníkové kružnici a nemění se jen poloha, ale také rychlost. Střední Slunce S1 promítnuté do roviny rovníku, kde ho označíme jako S1P už není žádné střední Slunce, S1P mění rychlost svého pohybu a musí se opětovně středovat na S2. Slunce S1P se pohybuje po kružnici rovníku ve stejném okamžiku (synchronizovaně) jako S1 po kružnici ekliptiky. Platí to i pro SP a jeho průmět.
E1 = (TP – TS1)na ekliptice = (TPprůmět – TS1průmět)na rovníku
E2 = (TS1 – TS2)na rovníku = (TS1průmět – TS2)na rovníku
E = (E1 + E2)na rovníku = (TPprůmět – TS2)na rovníku = (TP – TS2)
2. První střední Slunce a funkce E1
2.1 Graf a data pro funkci E1
Země se pohybuje po elipse a Slunce není ve středu elipsy, ale v jednom z jejich ohnisek. Zeměkoule se pohybuje nerovnoměrně, dle Keplerových zákonů, někdy rychleji a jindy pomaleji. Vzhledem k tomu, že nemůžeme pozorovat sami sebe, pozorujeme pohyb Slunce na nebi a skutečný pohyb Země je vnímán jako denní a roční „zdánlivý“ pohyb Slunce.
Důsledkem nerovnoměrného pohybu Země kolem Slunce je nerovnoměrný pohyb Slunce na nebeské sféře.
Promítáním pohybu Slunce na nebeskou sféru dochází k „záměně“ pohybu dvou nebeských těles. Z hlediska pozorovatele na Zemi se na nebeské sféře pohybuje Slunce a obíhá Zemi po ekliptice, tj. kružnici, jejíž „vzorem“ je ve skutečnosti eliptická dráha Země kolem Slunce.
První střední Slunce je virtuální neexistující objekt, který se pohybuje rovnoměrně. Nepohybuje se po elipse, ale po kružnici. Se skutečným pravým Sluncem se 1. střední Slunce setká na „oběžné dráze“ 2x, v perihéliu a v aféliu (přesněji v průmětech těchto bodů na nebeské sféře). Pohyb 1. středního Slunce kolem Země nahrazuje pohyb fiktivní střední Země, pohybující se průměrnou rychlostí po kružnici, v jejímž středu by bylo Slunce.

Data ke grafu
Nulovou hodnotou z plus na minus prochází křivka ve dnech 3. – 4. ledna (dny 3 a 4), a pak z minus na plus 5. – 6. července (dny 186 a 187), protože perihélium nastává 4. 1. 2023 a afélium 6. 7. 2023.
Maximální záporné odchylky -7 min 39 s křivka dosahuje ve dnech 1. 4. (91. den) – 6. 4. (96. den).
Maximální kladnou hodnotu +7 min 39 s křivka dosahuje 3. 10. (276. den) – 8. 10. (281. den).
Zdroj astronomických dat pro hodnoty rovnice času:
https://kalendar.beda.cz/hodnoty-casove-rovnice
2.2 Obrázek pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E1
Účelem následujícího obrázku je zobrazit, jak je promítáno Slunce na nebeskou sféru při eliptickém oběhu Země kolem Slunce, které se nachází v jednom z ohnisek elipsy. Po promítnutí Slunce na nebeskou sféru můžeme dát do středu nebeské sféry Zemi. Ta při ročním oběhu kolem Slunce zároveň rotuje ve stejném směru kolem své osy. Vzhledem k vzdálenostem ve vesmíru je nebeská sféra prakticky nekonečně daleko ve srovnání se vzdáleností Země a Slunce.
Obrázek, spolu s předcházejícím grafem, ukazuje souvislost mezi rychlostí, polohou a časem, mapovaným geometrickým úhlem.

Popis značení na obrázku
S1 – 1. střední Slunce, SP – pravé Slunce,
P, A – perihélium a afélium,
P´, A´ – průmět perihélia a afélia na ekliptiku.
2.3 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a složce E1 rovnice času
Někdo by si mohl myslet, že když je na ekliptice pravé Slunce před středním, viz předchozí obrázek, tak nad hlavou budeme mít nejdříve pravé poledne a až pak střední. Zní to logicky, ale je to naopak.
Střední poledne předběhne pravé. Proč? Protože my nepozorujeme Slunce z nějakého „nehybného matematického bodu“ (to by neexistoval den), ale z povrchu rotující Země. Otáčení zeměkoule má stejný směr jako její pohyb po oběžné dráze (na ekliptice ho nahrazuje Slunce), jen je 365x rychlejší. Země se točí na východ, takže hvězdy na nebi se pohybují na západ, opačným směrem. Čím víc je pravé Slunce na ekliptice před středním, tím více se Země musí v rámci jednoho dne k poledni „dotočit“.
Z hlediska pozorovatele kulminace Slunce na Zemi nastane poledne dříve u toho Slunce, které se objeví jako první v rovině rotujícího meridiánu. Na obrázku je zobrazen červeně a točí se proti směru hodinových ručiček. Na nebi se proto „hvězdy“ objevují v opačném pořadí, než je pořadí při jejich ročním pohybu po ekliptice. Platí to i pro pravé a střední Slunce. Úhly, definující polohy Sluncí na ekliptice (viz obrázek) a pro pozorovatele na Zemi jsou velikostí stejné, ale opačně orientované.
(αP – αS1)na rotující Zemi = – (αP – αS1)úhel na ekliptice, Země jako bod
Další text a většina úvah vychází z orientace úhlů na ekliptice, viz obrázek vzájemného pohybu Sluncí.
Oblast 1 – od začátku křivky po minimum
V perihéliu se střední Slunce potkává s pravým (E1 = 0). Protože v perihéliu je rychlost Země a pravého Slunce větší než průměrná, pravé Slunce předběhne virtuální střední, a proto je potřebné k otočení Země do středního poledne přidat ještě další „dotočení“ k tomu pravému. Delší dráha pravého Slunce na nebi znamená větší „dotáčení“ zeměkoule. V oblasti 1 pravé Slunce, jako obraz pohybu Země po elipse (pozorovaný jako pohyb Slunce po ekliptice), uniká stále víc virtuálnímu „střednímu“ Slunci, a vzdaluje se mu přesto, že jeho rychlost cestou do afélia postupně klesá. Platí: E1 (= TP – TS1) < 0. „Pravé poledne“ v oblasti 1 zaostává za středním (uvažujeme jen o složce E1).
Oblast 2 – od minima křivky po nulový bod
Pravé Slunce v perihéliu sice předběhne střední, ale jeho rychlost se v oblasti 1 trvale zpomaluje. Rozdíl mezi pravým a středním časem trvale narůstá, ale vzhledem ke zpomalování pravého Slunce se přírůstek stále zmenšuje. V bodě minima křivky (začátek oblasti 2) se přírůstek zastaví úplně. Je to způsobeno tím, že se rychlost pravého Slunce zmenší na rychlost středního a vzdálenost mezi nimi se už dál nezvětšuje. Pravé Slunce se bude do afélia i nadále zpomalovat, a proto rychlost středního Slunce bude už větší než rychlost pravého. Časový rozdíl a vzdálenost mezi nimi se bude zmenšovat, až se v aféliu setkají. V oblasti 2 stále platí E1 < 0. „Pravé poledne“ zaostává za středním (jen složka E1).
Oblast 3 – od nulového bodu křivky po maximum
Aféliem (E1 = 0) prochází už pomalé pravé Slunce, a proto ho střední předběhne a začne se mu stále víc vzdalovat. Rozdíl mezi pravým a středním časem trvale narůstá. Nakonec vzdálenost mezi nimi dosáhne maxima a tomuto maximu bude odpovídat i maximální rozdíl E1 mezi příslušnými časy na konci oblasti 3. Zaostávání pravého Slunce za středním znamená, že se otočení Země do pravého poledne uskuteční dříve než do středního. V oblasti 3 platí E1 > 0. „Pravé poledne“ předchází střednímu (jen složka E1).
Oblast 4 – od maxima křivky až na konec periody
V okamžiku maxima křivky pro rozdíl časů E1 rychlost pravého Slunce dosáhne rychlosti středního. Jejich vzájemná vzdálenost a rozdíl mezi pravým a středním časem přestane narůstat. Vzhledem k nadále rostoucí rychlosti pravého Slunce se začne vzdálenost Sluncí i rozdíl mezi pravým a středním časem zmenšovat, protože se Slunce k sobě přibližují. Hodnota E1 > 0 platí i nadále. Nakonec se střední a pravé Slunce setkají v novém perihéliu, kde E1 = 0. „Pravé poledne“ v oblasti 4 předchází střednímu (jen složka E1).
Pozn.: „Pravé poledne“ je tu pomocný pojem vztažený jen na první část pohybu, složku E1.
2.4 Rychlosti pohybu Sluncí
Rychlost Země, resp. promítaného pravého Slunce, je maximální v perihéliu, ale na křivce E1 tam vidíme nulový bod a lokální extrém je posunutý. Proč není největší časový rozdíl tam, kde je největší rychlost, tj. v perihéliu? Jaký je vztah mezi rychlostí a polohou?
Průběh rychlostí reprezentuje derivace křivky sinus, derivace rovnice E1 = TP – TS1 = (αP – αS1)na rotující Zemi, kde cosinus nabývá maxima v perihéliu a minima v aféliu. Ale odkdy je derivace času rychlost? Tak obecně to určitě neplatí, ale tady je čas E1 mapovaný na základě pohybu Sluncí. Měří se úhel alfa, pod kterým Slunce pozorujeme na nebi a úhlová rychlost je přes poloměr svázaná s obvodovou rychlostí. Úhel a čas jsou zde stejné navzájem rovné veličiny. Obvodové rychlosti jsou úměrné (~) času a správnou konstantou je možné nastavit i jejich rovnost.
Pravý čas je mapovaný jako αP, střední čas jako αS1, potom E1 = – (αP – αS1)na ekliptice, bodová Země. Čas E1 uplyne po otočení Země z jednoho úhlu do druhého. Zkoumáním změn v čase, tj. derivací (spojitou nebo diskrétní, celkovou změnou za den), získáme průběh relativní úhlové rychlosti ωr = (ωP – ωS1) nebo relativní obvodové rychlosti vr = (vP – vS1). Úhel α na ekliptice je kladný proti směru hodinových ručiček v geometrii, kde Země je jen bodový střed ekliptiky jako kružnice.
–dE1/dt = (dαP/dt – dαS1/dt) = (ωP – ωS1) = ωr = vr/r = (vP – vS1)/r
vr = konst1 * dE1/dt, ωr = konst2 * dE1/dt

Relativní úhlová rychlost ωr nebo obvodová rychlost vr je úměrná -(d/dt) E1, kde r je poloměr kružnice nahrazující elipsu (vS1 = ωstrední * r).
Pokud (d/dt) E1 = 0, tak (vp – vS1) = 0, vzájemná relativní rychlost Sluncí je nulová a jejich vzdálenost se nemění (proto se nemění E1).
Průměrná rychlost pohybu pravého Slunce je někde mezi maximální a minimální rychlostí, při symetrii v polovině. Obě Slunce se setkají v bodě perihélia, tam bude křivka rozdílu časů E1 začínat nulou a 1. lokální extrém (minimum) bude v polovině mezi perihéliem a aféliem. Viz dřívější komentář pro oblast 1 a 2. Další nulový bod bude v aféliu, po něm bude následovat maximum atd.
Na úvodní otázku: Proč není největší časový rozdíl tam, kde je největší rychlost, je poměrně rozsáhlá a podrobná odpověď v kapitole 2.6. Jak bude uvedeno o kousek dál, pohyby mají v průmětu charakter kmitů, což ukazuje i tzv. analema, takže i průběh pohybů a rychlostí bude podobný.
2.5 Proč by právě sinus mohl modelovat průběh funkcí E1 a E2
Kde se tu vzal sinus? Z čeho plyne, že průběh funkce by měla popisovat právě tato funkce. A proč tam vůbec jsou goniometrické funkce? Když se ve fyzice řeší nějaký problém, sestavují se rovnice na základě fyzikálních zákonů a z nich potom plyne řešení v podobě výsledných matematických funkcí. Takové exaktní řešení hledá i astronomie, tady to ale chceme udělat jinak, intuitivně, s minimem rovnic.
Víme jen to, že:
E1 = TP – TS1 = (αP – αS1)na rotující Zemi = – (αP – αS1)na ekliptice
Nevíme, jaký tvar má funkce E1 (t) ani jak se mění v čase. Pokud se podíváme na obrázek pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E1, zjistíme, že pravé Slunce se někdy překrývá se středním a αP = αS1. Někdy je hodnota (αP – αS1) kladná a někdy záporná. Obrázek ale vychází z už hotového grafu pro E1 a tak by to byl logický kruh. Je třeba hledat dál.
Pokud má nějaká měnící se veličina (např. poloha nebo rychlost) průměr, tak musí být nějaké hodnoty nad a jiné hodnoty pod průměrem. Ten bude při výpočtu hodnot (+y a -y) ve středu odchylek na ose x. A pokud se tyto hodnoty mění v čase spojitě, ne skokově, musí se propojit spojitou křivkou reprezentující postupnou změnu. Hodnoty se navíc mění opakovaně, periodicky. Nejjednodušší propojení bodů nad a pod osou jsou funkce sinus nebo cosinus, to jsou dvě funkce prakticky totožné, jen fázově posunuté, takže to bude alespoň v 1. přiblížení nějaká goniometrická funkce.
Vztahy mezi znaménky E1 a obvodovými rychlostmi na ekliptice
Relativní poloha Sluncí na ekliptice má opačné znaménko jako pozorování této polohy na rotující Zemi definující E1. Kladná relativní poloha SP před S1, (αP – αS1) > 0, na ekliptice znamená zápornou hodnotu E1 a opačně.
Po derivaci se relativní poloha změní na relativní rychlost. Orientace všech úhlů αP, αS1, atd. je ve shodě s jejich orientací na ekliptice (dle obrázku „pohybu Sluncí“).
Pokud je číselná (skalární) relativní rychlost Sluncí (vp – vS1) > 0, tj. vp > v S1, rozdíl Δ E1 je záporný, každá další hodnota je menší v kladných i záporných číslech. A pozor: jde o Δ, tj. změnu E1, ne E1, které je také rozdílem časů.
(vp – vS1) > 0, vp > vS1, oblasti 4 a 1, Slunce se nejdříve přibližují (SP je za S1), a po setkání vzdalují
(SP je před S1), Δ E1 < 0
(vp – v S1) < 0, vp < vS1, oblasti 2 a 3, Slunce se nejdříve přibližují (SP je před S1), a po setkání vzdalují
(SP je za S1), Δ E1 > 0
2.6 Důležité charakteristiky pohybu Sluncí na hranicích oblastí
V bludišti poloh, vzájemných rychlostí a různých časů (přesněji časových souřadnic), nám může být při úvahách pomůckou nějaká analogie. Rovnice času popisuje „pomalé kmity“ časových souřadnic kolem nějaké střední hodnoty. Ve skutečnosti ale nekmitá nějaký záhadný čas, ale na obloze se promítají složité vzájemné pohyby nebeských těles do periodických pohybů. Podobný charakter má kyvadlo, i tady se něco pohybuje a kmitá kolem středu.
Pro amplitudy a rychlosti kyvadla platí:
1. kde je maximální amplituda, tam je rychlost tělesa nulová a mění svůj směr na opačný
2. kde je střed amplitud (výchylek na jednu i druhou stranu), tam je rychlost tělesa maximální
Pro 1. střední Slunce platí, že průběh rychlosti vůči nějaké střední rychlosti reprezentuje křivka cosinus začínající v perihéliu, tam je rychlost maximální, v aféliu je minimální. Obě hodnoty jsou stejně vzdálené od střední hodnoty. Uprostřed mezi perihéliem a aféliem bude hodnota rychlosti pravého Slunce nulová. Kde je rychlost Země na oběžné dráze (resp. promítnutého Slunce) nulová? Nikde, ale tady hledáme nulu vůči střední rychlosti (tj. relativní rychlost), ne skutečně nulovou rychlost pohybu.

Střední rychlost je mezi maximální a minimální, nulová relativní rychlost bude z tohoto hlediska při symetrii uprostřed mezi perihéliem a aféliem. V tomto bodě se mění i směr této rychlosti jako vektor. Ne, že by se Země otočila a začala couvat, ale relativní rychlost se změní z kladné na zápornou (nebo opačně).
Opačný směr znamená, že vzdalování nebeských těles se změní na přibližování (viz obrázek, hranice oblasti 1 a 2) a opačně. Na obrázku se vychází z už stanovených poloh míst setkání Sluncí.
Obecně je ale pro rychlosti možné říci jen to, že v oblasti 1 a 4 je rychlost pravého Slunce větší než 1. středního a v oblasti 2 a 3 je rychlost SP menší než rychlost S1. Je to jako v autě, pokud výsledný vektor (velikost a směr) rychlostí dvou aut směřuje k druhému, auta se přibližují, pokud má opačný směr, tak se vzdalují. Větší rychlost pravého Slunce než středního, může znamenat někdy přibližování a jindy vzdalování. Vše závisí na výchozí poloze.
Maxima a minima jako hranice oblastí 1 a 2 nebo 3 a 4
Středy mezi perihéliem a aféliem (hranice oblastí 1 a 2 nebo 3 a 4) jsou body „lokálních“ amplitud Δt funkce E1 (plusové a minusové), nulové relativní (vzájemné) rychlosti těles a zároveň obratu mezi přibližováním a vzdalováním pro tělesa S1 a SP obecně.
Na hranicích oblastí 1 a 2 nebo 3 a 4, definovaných lokálními extrémy E1, se relativní rychlost (vp – vS1) mění na opačnou, z plus na minus nebo z minus na plus. Slunce se v obou případech až po hranici oblastí nejdříve vzdalují, a pak přibližují.
Lokální extrémy funkce sinus se neposouvají doprava ani doleva. Zůstávají tam, kde jsou i při všech myšlených (teoretických) posunech polohy S1 na ekliptice vůči SP. Mění se jen amplitudy. Proč? Průběh rychlostí je dán Keplerovými zákony, maximální rychlost je v perihéliu, minimální v aféliu. Mezi nimi je nulová relativní rychlost, a právě ta definuje polohu x maximální amplitudy y funkce E1. Jen při nulové relativní rychlosti se může vzájemný pohyb otočit opačným směrem (přibližování na vzdalování a opačně). Při nenulové rychlosti by vzájemný pohyb pokračoval v původním směru dál.
Nulové body funkcí
Nulové body funkce E1 jsou body setkání Sluncí. Při pohybu do tohoto bodu se Slunce navzájem přibližují a po průchodu nulovým bodem se vzdalují. Kde je nulový bod amplitudy E1, nemůže být nulová rychlost, protože by se tam vzájemný pohyb zastavil a změnil směr, místo toho, aby pokračoval dál. Nulové body se za jistých okolností posouvat mohou a v jednom zvláštním případě tam při shodě s amplitudou může být i nulová vzájemná rychlost (viz kap. 2.7).
2.7 Fázově posunuté střední Slunce (myšlenkový experiment)
Co kdyby vystředovaný virtuální objekt obíhal stejnou rychlostí, ale úhlově (fázově) posunutý. Jen ze středování veličiny rychlosti nijak neplyne, kde konkrétně takové střední Slunce z hlediska polohy musí být. Víme jen, že musí mít nějakou průměrnou rychlost. Kde bude nová střední poloha?
Při pozorování průmětů pohybů Slunce na obloze je střední Slunce mezi krajními polohami těch pravých, protože i když je teoretické, reprezentuje vždy pohyb skutečného Slunce, a ne nějaký neznámý objekt na obloze. Tady otázka, kde by střed měl být ani nevznikne. Kde jinde než uprostřed krajních poloh. Přesto je otázka, co by se stalo při fázovém posunu středního Slunce, zajímavá.
Posun fáze středního Slunce
Pokud body setkání tvoří perihélium a afélium, a funkce E1 pro amplitudu Δt je symetrická, suma všech kladných odchylek je stejná jako suma všech záporných. Střed je uprostřed odchylek. Pokud by bylo na oběžné dráze ještě jiné virtuální střední Slunce (definované jen střední rychlostí a fázově posunuté), ke každé dřívější časové odchylce by se musela přičítat ještě fixní hodnota úhlu (času) odpovídající rozdílu fáze mezi S1 (původním středním Sluncem) a novým posunutým S1posunuté.
Výsledek takového posunutí je na dalším grafu, kde je vidět, že posun fáze má zajímavé důsledky. Stačí úhel odpovídající času většímu než 7 min a 39 s a Slunce se nesetkají vůbec. Obě tělesa se mohou navzájem honit jako pejsek a kočička po lese, někdy se budou přibližovat, a jindy vzdalovat, ale nemusí se nikdy dohonit a navzájem předběhnout.
Posunutí S1 na ekliptice reprezentuje posun grafu funkce E1 svisle a vznik nových nulových bodů. Hranice oblastí se posouvají, ale symetrie zůstávají kolem maximálních amplitud. To zachovává základní logiku, že maximální výchylka z nulového bodu (místa setkání Sluncí) na jednu stranu trvá stejně dlouho jako návrat zpět do nulového bodu (následujícího místa setkání). Zajímavým důsledkem je, že samotné výchylky (amplitudy) z nulových bodů budou výrazně odlišné.
Body maximální vzájemné rychlosti (určené Keplerovými zákony) se nezmění, jsou na ose x uprostřed mezi lokálními extrémy E1. Průběh rychlostí jako cosinus je zachován, derivace konstantu posunu funkce E1 zruší.
Nulové body už nejsou uprostřed časového intervalu mezi amplitudami. Nulové body určujeme volbou (zda chceme, aby to „kmitalo“ opravdu kolem středu nebo jinde).

Kde všude může nastat setkání pravého a virtuálního středního Slunce?
1. v bodech perihélia a afélia (pokud střed volíme uprostřed výchylek, S1 bez fázového posunutí)
2. v libovolných jiných bodech, symetrických kolem maxim a minim funkce E1
3. jen v 1 bodě maxima nebo minima, nulový bod rychlosti se stává totožným s bodem amplitudy, možná, ale nepřirozená situace, kdy je „střed“ z nějakého důvodu nastaven na kraj amplitudy
4. v žádném bodě, k setkání Sluncí nedojde
Proč se pravé a střední Slunce setkávají právě v perihéliu a v aféliu?
Body setkání Sluncí nemohou být s výjimkou jednoho výše uvedeného případu v bodech nulové vzájemné rychlosti, protože by se tam vzájemný pohyb zastavil a změnil směr, místo toho, aby pokračoval dál. Musí v nich být nenulová rychlost. A pokud budou výchylky poloh reprezentované E1 symetrické, suma kladných odchylek bude stejná jako suma záporných, nastaví se do maxima a minima rychlostí. Perihélium a afélium jako místo setkání Sluncí je určeno průběhem rychlostí a přirozenou volbou, aby součet odchylek od střední polohy byl nulový.
3. Druhé střední Slunce a funkce E2
Nerovnoměrný pohyb pravého Slunce po ekliptice je příčinou nerovnoměrného zdánlivého proti-otáčení. Jeho průměrováním vzniká 1. střední Slunce. To se pohybuje rovnoměrně. Otázkou je, jak bude pohyb tohoto vystředovaného Slunce po ekliptice přispívat k proti-rotaci v jiné rovině, tj. jak se rovnoměrný pohyb po jedné kružnici promítne do nerovnoměrných změn rychlostí a poloh na druhé skloněné kružnici v rovině rotace Země, tj. na nebeský rovník.
Promítnutím 1. středního Slunce do roviny nebeského rovníku vznikne nový fiktivní objekt S1P (promítnuté Slunce S1). Analýza geometrie pohybu ukazuje, že se tento virtuální objekt pohybuje v prostoru opět nerovnoměrně.
Až vystředováním tohoto dalšího virtuálního objektu S1P dostaneme 2. střední Slunce (S2). Druhé střední Slunce je pojem, který už zohledňuje sklon zemské osy. Pokud chceme sečíst úhly, musíme je zkoumat ve společné rovině, tj. v rovině kolmé k ose rotace (chceme sečíst úhel proti-rotace s rotací). Proto se pohyb 1. středního Slunce po ekliptice musí nejdříve promítnout do roviny nebeského rovníku a tam zprůměrovat. Úhlům v rovině rotace přísluší mapované časy, které je potom možné sečíst.
S2 se tedy pohybuje po kružnici nebeského rovníku rovnoměrně. Vzhledem ke kružnicím v prostoru se s pravým Sluncem může „reálně“ setkat jen v jarním a podzimním bodě. To jsou průsečíky ekliptiky a nebeského rovníku, tj. polohy Země (promítnutého Slunce) v době jarní a podzimní rovnodennosti.
Průběh funkce E2 a vzájemný pohyb Sluncí je překvapující a velice zajímavý. Pohyb prvního středního Slunce vzhledem k pravému Slunci vede k sinusoidě s poměrně složitým průběhem poloh a vzájemných rychlostí. Pohyb druhého středního Slunce vzhledem k průmětu S1 je ještě mnohem složitější a vede k 2x rychlejší změně fáze a k dvojnásobnému počtu maxim a minim. Ve své podstatě jednoduché pohyby nebeských těles komplikují vztahy vzájemných relativních rychlostí a poloh mezi pravým a středním Sluncem.
3.1 Promítání v prostoru a změna úhlu od 00 do 23,50
Pokud funkci E1 určují Keplerovy zákony (pohyb po elipse, body jako perihélium a afélium), funkci E2 určuje geometrie, sklon mezi rovinami nebeského rovníku a ekliptiky. Úhel mezi rovinami je konstantní, ale úhel mezi křivkami v těchto rovinách, tj. dráhami těles, se spojitě mění. Důležitou roli v této geometrii hrají limitní body, hranice měnícího se úhlu. Jsou to dny slunovratů a dny rovnodennosti, kde dochází k podstatné změně úhlu mezi ekliptikou a nebeským rovníkem.
1. střední Slunce se pohybuje po kružnici – ekliptice rovnoměrnou střední rychlostí. Tuto rychlost je potřebné promítnout prostorově do roviny nebeského rovníku, aby se mohl započítat vliv 1. středního Slunce (S1) k rotaci kolem osy Země. Podle obrázku je vidět, že „v bodech“ zimního slunovratu a letního slunovratu jde o nad sebou umístěné rovnoběžky a průmět rychlosti Slunce S1 do roviny rovníku bude zachován a nezmenšen, promítne se kolmicí na rovník jako složka vektoru rychlosti.
Dál se úhel mění spojitě až do trojúhelníků s jarním a podzimním bodem. V bodech jarní a podzimní rovnodennosti je to „limitní trojúhelník“, kde proměnný úhel naráží na hranici danou úhlem obou rovin. Průmět rychlosti 1. středního Slunce do roviny rovníku se zmenšuje jako cos α. Pro jarní a podzimní rovnodennost je to v limitě úhel 23,50, směrem k letnímu a podzimnímu slunovratu se úhel spojitě mění. Pro slunovraty je α = 00 a cos α = 1, průmět vektoru rychlosti je nezmenšený.
Trojúhelník promítání pohybu v bodech jarní a podzimní rovnodennosti

A/C = cos α
Úhel α při pohybu v prostoru není fixní. Za skutečnost, že se z rovnoměrné rychlosti 1. středního Slunce stane nerovnoměrný pohyb, může měnící se úhel α a jeho cosinus (A = C*cos α). Zatímco křivka 1. středního Slunce měla jedno maximum a jedno minimum, tady budou 2 maxima a 2 minima a rychlost průběhu fáze funkce cosinus se zdvojnásobí.
Ve dnech zimního a letního slunovratu je rychlost průmětu 1. středního Slunce (vS1p) maximální a ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti je minimální. Tato rychlost se ale neanalyzuje jako samostatná, ale jako relativní rychlost vztažená k nějaké střední hodnotě. To má za následek, že se z minimální rychlosti stane druhá „maximální“ rychlost, lišící se od první jen zápornou hodnotou. Navíc se zkoumá rychlost a poloha vůči virtuálnímu objektu, pohybujícímu se střední rychlostí.
Vztah mezi okamžitou rychlostí a střední rychlostí byl rozebrán podrobně už u funkce E1, pro funkci E2 je to stejné, resp. podobné. Maximální a minimální relativní rychlost „kmitá“ kolem střední nulové hodnoty.
3.2 Graf a data pro funkci E2
Nulovou hodnotou z minus na plus prochází křivka ve dnech 20. – 21. 3. (ve dnech 79 a 80), z plus na minus 21. – 22. 6. (ve dnech 172 a 173), z minus na plus 22. – 23. 9. (ve dnech 265 a 266) a z plus na minus ve dnech 21. – 22. 12. (ve dnech 355 a 356).
Zápornou hodnotu (– 9 min 52 s) křivka dosahuje 2. – 3. února (ve dnech 33 a 34), hodnotu + 9 min 52 s 6. – 7. května (ve dnech 126 a 127), hodnotu (– 9 min 52 s) 6. srpna (218. den) a hodnotu + 9 min 52 s 8. – 9. listopadu (ve dnech 312 a 313).

Výsledný tvar funkce E2, a také tvar následné součtové funkce E, která ukazuje rozdíl „časových“ souřadnic (TP – TS), měřených na základě pohybu skutečného SP a S2, by čekal jen málokdo. Nečekaný je zejména dvojnásobný počet maxim a minim i poloha nulových bodů a lokálních extrémů.
3.3 Obrázek pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E2

Popis značení na obrázku
ZS, LS – zimní a letní slunovrat,
JR, PR – jarní a podzimní rovnodennost,
S1, S2 – první a druhé střední Slunce, vS1, vS2 – rychlosti S1, S2,
S1P – průmět 1. středního Slunce do roviny nebeského rovníku, vS1P – rychlost S1P.
Obrázek zobrazuje vzájemné polohy 2. středního Slunce a průmětu 1. středního Slunce z roviny ekliptiky do roviny nebeského rovníku. Jedná se o pomalý roční pohyb těles. Polohy jsou samozřejmě ilustrační a nezobrazují skutečné (úhlově přesné) vzdálenosti těles. Úhel 150 na obloze odpovídá 1 hodině, takže 10 minut (maximální odchylka E2) je 2,50. Další reálné úhly jsou ještě mnohem menší. Na hranicích jednotlivých oblastí obrázek ilustruje principiální limitní polohy Sluncí a v mezi-polohách ukazuje pořadí Sluncí a velikost jejich vzdálenosti ve vztahu ke krajním polohám na hranicích oblastí.
Pozorovatel na Zemi rotuje daleko rychleji (365x) a má vzhledem ke shodnému směru rotace Země vzájemné polohy Sluncí prohozené. Dříve proto nastává ten „čas“, který je blíž k meridiánu.
3.4 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a složce E2 rovnice času
Oblasti 1 a 2
Vycházíme z bodu zimního slunovratu, kde se S1P setká s S2. ZS je bod, ve kterém je rychlost vS1P maximální (viz cos α = 1), větší než vS2. S1P je proto v oblasti 1 rychlejší a S2 hned za ZS předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale vS1P se postupně zmenšuje a v jistém okamžiku se rychlosti vyrovnají. Na grafu je to bod minima křivky a na obrázku začátek oblasti 2.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 2 po průchodu minimem křivky začne klesat, protože vS1P bude už menší než vS2. Klesající rychlost vS1P je spojena se zmenšujícím se E2 v oblasti 2. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v bodě JR se obě Slunce znovu setkají.
V oblasti 1 a 2 je S1P před S2, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve S2 a až poté S1P. Vztah E2 = TS1 – TS2 bude záporný, E2 < 0.
Oblasti 3 a 4
Vycházíme z bodu jarní rovnodennosti, kde se S1P setká s S2. JR je bod, ve kterém je rychlost vS1P minimální (viz cos 23,50), menší než vS2. S1P je v oblasti 3 pomalejší, proto S2 hned za JR předběhne S1P. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale rychlost vS1P se postupně zvětšuje a v jistém okamžiku se rychlosti obou Sluncí vyrovnají. Na grafu je to bod maxima křivky a na obrázku začátek oblasti 4.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 4 po průchodu maximem křivky začne klesat, protože rychlost vS1P bude už větší než vS2. Rostoucí rychlost Slunce S1P je spojena se zmenšujícím se E2 v oblasti 4. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v bodě LS se obě Slunce opět setkají.
V oblasti 3 a 4 je S2 před S1P, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve S1P a až poté S2. Vztah E2 = TS1 – TS2 bude kladný, E2 > 0.
Oblasti 5 a 6
Vycházíme z bodu letního slunovratu, kde se S1P setká s S2. LS je bod, ve kterém je rychlost vS1P maximální (viz cos α = 1), větší než vS2. S1P je v oblasti 5 rychlejší a S2 hned za LS předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale vS1P se postupně zmenšuje a v jistém okamžiku se rychlosti vyrovnají. Na grafu je to bod minima křivky a na obrázku začátek oblasti 6.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 6 po průchodu minimem křivky začne klesat, protože rychlost vS1P bude menší než vS2. Klesající rychlost vS1P je spojena se zmenšujícím se E2 v oblasti 6. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v bodě JR se obě Slunce opět setkají.
V oblasti 5 a 6 je S1P před S2, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve S2 a až poté S1P. Vztah E2 = TS1 – TS2 bude záporný, E2 < 0.
Oblasti 7 a 8
Vycházíme z bodu podzimní rovnodennosti, kde se S1P setká s S2. PR je bod, ve kterém je rychlost vS1P minimální (viz cos 23,50), menší než vS2. S1P je v oblasti 7 pomalejší, proto S2 hned za PR předběhne S1P. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale vS1P se postupně zvětšuje a v jistém okamžiku se rychlosti obou Sluncí vyrovnají. Na grafu je to bod maxima křivky a na obrázku začátek oblasti 8.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 8 po průchodu maximem křivky začne klesat, protože rychlost vS1P bude už větší než vS2. Rostoucí rychlost S1P je spojena se zmenšujícím se E2 v oblasti 8. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v bodě ZS se obě Slunce opět setkají.
V oblasti 7 a 8 je S2 před S1P, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve S1P a až poté S2. Vztah E2 = TS1 – TS2 bude kladný, E2 > 0.
3.5 Vzájemné relativní rychlosti Sluncí
Vzájemné relativní rychlosti dvou Sluncí jsou definované u E1 polohou perihélia a afélia (Keplerovými zákony) a u E2 body slunovratů a rovnodennosti (geometrií rovin ekliptiky a nebeského rovníku). Ke kontaktu dvou Sluncí (S1P a S2) dochází ve 4 bodech. V těchto bodech funkce E2 prochází nulou.
Střední obvodová (úhlová) rychlost vS1 oběhu Slunce S1 po ekliptice je stejná jako obvodová (úhlová) rychlost vS2 Slunce S2 po nebeském rovníku (vS1 = vS2), protože průmět Slunce S1P oběhne rovníkovou kružnici za stejný čas jako jeho vzor ekliptiku a poloměr kružnice rS1 = rS2. Střední rychlosti jsou stejné, ale příslušné virtuální objekty S1 a S2 jsou fázově posunuté, a o to jde.
Maximální rychlost vS1p je v bodech letních a zimních slunovratů, minimální v bodech jarních a podzimních rovnodenností. Po vystředování je maximum a minimum relativní rychlosti (vS1p – vS2) stejně velké, jen má opačné znaménko.

(vS1p – v S2)/r = -(d/dt) E2, kde E2 je rozdíl časů, derivace je tu změna tohoto rozdílu, ne rozdíl sám. Pokud je rychlost derivace, platí i opak, že E1 a E2 je součet, integrál.
Pokud (vS1p – vS2) > 0, vS1p > v S2, oblasti 8, 1 a 4, 5, Slunce se nejdříve přibližují (S1P je za S2), a po setkání vzdalují (S1P je před S2), Δ E2 < 0.
Pokud (vS1p – v S2) < 0, vS1p < v S2, oblasti 2, 3 a 6, 7, Slunce se nejdříve přibližují (S1P je před S2), a po setkání vzdalují (S1P je za S2), Δ E1 > 0.
Čím víc je pravé Slunce na ekliptice před středním (a rozdíl poloh je stále kladnější), tím víc se pravé poledne na nebi opožďuje (rozdíl E2 je stále zápornější).
Pokud (d/dt) E2 = 0, E2 se nemění, tak (vS1p – vS2) = 0, znamená to, že vzájemná relativní rychlost Sluncí je nulová a jejich vzdálenost se nemění (proto se nemění E2).
3.6 Nulové body funkce E2
Zvykne se uvádět, že 1. a 2. střední Slunce se setkávají v bodech JR a PR. Nebeský rovník a ekliptika jsou kružnice v prostoru, které se protínají jen v těchto bodech a z tohoto hlediska se ani nikde jinde Slunce setkat nemohou. Při pohledu na graf funkce E1 ale vidíme, že nulové body jsou čtyři, ne dva.
Je to způsobeno tím, že graf popisuje rovinu nebeského rovníku, tj. průmět Slunce S1 z roviny ekliptiky do roviny rovníku. Jak ukazuje nejen graf, ale i obrázek, v rovině nebeského rovníku dochází ke čtyřem setkáním Sluncí.
Proč se u E2 Slunce setkávají právě v bodech ZS, JR, LS a PR?
Relativní rychlost je rovna nule jen v bodech lokálních extrémů E2, uprostřed intervalů (ZS až JR), (JR až LS), (LS až PR), (PR až ZS). V těchto bodech dochází ke změně znaménka relativní rychlosti (proto je tam lokální extrém E2, vzdalování se mění na přibližování a opačně).
Body setkání Sluncí nemohou být v bodech nulové relativní rychlosti, protože by se tam vzájemný pohyb zastavil a změnil směr, místo toho, aby pokračoval dál. Musí v nich být nenulová rychlost.
Pokud jsou výchylky poloh reprezentované lokálními extrémy E1 symetrické kolem nuly, suma kladných odchylek bude stejná jako suma záporných. Maximální a minimální rychlosti jsou v tzv. inflexních bodech, kde má 1. derivace lokální extrém. Tyto body je možné očekávat mezi nejbližším maximem a minimem. U funkce sinus nastavené symetricky kolem osy x, budou nulové body a inflexní body E1 totožné. Nulové body E1 se tak nastaví se do maxim a minim rychlostí, tj do bodů ZS, JR, LS a PR.
Tyto body jako místa setkání Sluncí jsou určené průběhem rychlostí (geometrií rovin), symetrií funkce sinus a přirozenou volbou, aby součet odchylek E2 od střední hodnoty byl nulový. Podobně jako u funkce E1, by i zde bylo možné teoreticky (myšlenkově) střední Slunce S2 fázově posouvat tak, aby se Slunce setkala v úplně jiných nulových bodech, nebo se nesetkala vůbec. Nulové body by pak byly posunuté a neshodovali by se s body ZS, JR, LS a PR. Extrémy rychlostí jako derivace by ale zůstaly v inflexních bodech, uprostřed mezi extrémy E1.
3.7 Intuitivní konstrukce funkcí E1, E2 a E pro rovnice času
Podkapitoly o funkcích E1 a E2 ukončí souhrnná myšlenková konstrukce funkcí E1 a E2. Následující úvahy nemohou nahradit exaktní řešení astronomických rovnic, ale ukazují princip chování Sluncí na obloze a vzájemné vztahy mezi veličinami polohy, rychlosti a času. Na přesnější grafické zobrazení průběhu funkcí je nutné ilustrační průběhy funkcí napasovat na tabulkové hodnoty z astronomických měření. Žádné úvahy nemohou nikdy nahradit experimentální měření.
Konstrukce funkce E1
Země obíhá kolem Slunce a na základě Keplerových zákonů se pohybuje nejrychleji v perihéliu a nejpomaleji v aféliu. Pohyby Země se promítají do zdánlivých pohybů pravého Slunce na obloze. Protože hledáme vztah mezi pravým a středním časem, úhlové a obvodové rychlosti pravého Slunce zkoumáme vůči nějaké střední rychlosti virtuálního středního Slunce, tj. jako relativní vzájemné rychlosti. Pak je maximum této nové veličiny v perihéliu stejně vzdálené od střední rychlosti jako minimum v aféliu. Lokální extrémy jsou stejně velké a rozdíl mezi nimi je pouze ve znaménku.
Pokud spojíme počátek funkce s perihéliem na začátku kalendářního roku, nejjednodušší spojitá funkce, která projde z maxima rychlostí v perihéliu přes nulovou relativní rychlost až do minima v aféliu je cosinus (ω (t) = k*cos (t)), což je jen fázově posunutý sinus. Ten potom pokračuje z minima v aféliu do nového maxima v dalším perihéliu atd.
Suma (integrál) ze součtu součinů relativní úhlové rychlosti (ωP – ωS1) krát dt (časový interval) dá celkový relativní úhel Δα1rel. Před integrací jde o rozdíl úhlových rychlostí, tj. relativní rychlost, takže výsledkem součtu (integrálu, sumy) bude relativní úhel Δα1rel, tj. úhel měřený vůči střednímu Slunci jako nositeli střední rychlosti. A pokud Δα1rel definuje úhel mezi Slunci, tak v rámci mapování časových souřadnic prostřednictvím úhlů toto Δα1rel definuje zároveň i čas Δt = E1 = – Δα1rel (minus, viz další text).
Za hodinu (v rámci mapování časových souřadnic podle pohybu Slunce) považujeme úhel 150, který urazí Slunce na nebi. A pokud jsme průběh funkce rychlostí odhadli jako cosinus, tak integrál z cosinu je sinus + konstanta.
Obvodové rychlosti, stejně jako úhlové rychlosti a sumární úhly, můžeme měřit přirozeně, ve směru ročního pohybu těles po ekliptice. Vzhledem ke stejnému směru denní rotace Země je zdánlivý pohyb těles (Sluncí) na obloze přesně opačný a má proto opačné znaménko (-Δα). Kladné relativní úhly na ekliptice jsou z pohledu pozorovatele na povrchu Země záporné, pořadí Sluncí procházejících například polednem se prohodí.
Konstanta, která se objeví po integraci, je ve shodě s předchozími úvahami o nastavení polohy středního Slunce, tj. o možném fázovém posunu středního Slunce. Z důvodu symetrie odchylek jí volíme jako nulovou. Nenulová hodnota znamená svislý posun celé křivky sinus nahoru nebo dolů, posun nulových bodů a vychýlení „střední hodnoty“.
Konstrukce funkce E2
Funkce E2 není tvořena Keplerovými zákony, ale polohou dvou kružnic a geometrií promítání pohybů těles mezi kružnicemi v prostoru. Po vystředování rychlostí pravého Slunce na rychlost 1. středního Slunce v rovině ekliptiky, jde o následný vztah průmětu rychlosti vS1P v rovině nebeského rovníku k nové střední rychlosti vS2.
Okamžité rychlosti vS1P se i zde zkoumají jako relativní vůči střední rychlosti (vS1P – vS2), protože hledáme odchylku od středního času. Vzájemné rychlosti budou mít maxima v bodech zimních a letních slunovratů a stejně velká minima ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti.
Další myšlenkový postup pro E2 je stejný jako u E1. Funkce rychlosti jako cosinus začíná v den zimního slunovratu před začátkem roku jako maximum (protože je tam průmět relativní rychlosti 1. středního Slunce z ekliptiky na nebeský rovník maximální) a spojitě přechází na minimum v bodě jarní rovnodennosti (protože je tam průmět relativní rychlosti 1. středního Slunce minimální). Funkce pak pokračuje očekávaným způsobem do dalších bodů (letní slunovrat a podzimní rovnodennost).
Úhel Δα2rel navazuje na první úhel Δα1rel. Princip je stejný, součtem (integrálem) součinů relativní úhlové rychlosti (ωS1průmět – ωS2) krát dt (časový interval) dostaneme relativní úhel Δα2rel. Před integrací jde o rozdíl úhlových rychlostí, tj. relativní rychlost, takže výsledkem součtu (integrálu, sumy) bude relativní úhel Δα2rel, tj. úhel měřený vůči 2. střednímu Slunci jako nositeli střední rychlosti.
Pokud Δα2rel definuje úhel mezi Slunci, tak v rámci mapování časových souřadnic prostřednictvím úhlů toto Δα2rel definuje zároveň i čas Δt = E2 = – Δα2rel. Pro znaménko platí stejný princip jako u funkce E1. Integrací funkce cosinus je opět funkce sinus + konstanta.
I zde se po integraci objevila konstanta. Ta má stejný smysl jako u funkce E1 a můžeme ji většinou zvolit jako nulovou.
Zajímavé je, že nová střední obvodová rychlost vS2 je stejně velká jako první (vS1), protože průmět oběhne rovníkovou kružnici za stejný čas jako jeho vzor ekliptiku a poloměry kružnic jsou stejné. Rozdíl je v tom, že druhé střední Slunce je na rovníkové kružnici oproti prvnímu fázově posunuté a fázový posun tu znamená další posun středního času.
Jednoduchým součtem dostaneme hledanou funkci Δt = E = E1 + E2 = – (Δα1 + Δα2). Tento časový rozdíl reprezentuje posun mezi pravým časem, odpovídajícím skutečnému (pravému) Slunci, a středním časem, reprezentovaným virtuálním středním Sluncem, tj. hodinkami. O zajímavé funkci E = TP – TS je celá následující podkapitola.
4. Rovnice času, funkce E = E1 + E2

Rovnice času a data
Nulovou hodnotou z minus na plus prochází křivka ve dnech 15. – 16. 4. (ve dnech 105 až 106), z plus na minus 12. – 13. 6. (ve dnech 163 až 164), z minus na plus 1. – 2. 9. (ve dnech 244 až 245) a z plus na minus ve dnech 25. – 26. 12. (ve dnech 359 až 360).
Hodnotu (-14 min 11 s) křivka dosahuje 10. – 13. února (dny 41 až 44), hodnotu (+3 min 38 s) 12. – 16. května (dny 132 až 136), hodnotu (-6 min 32 s) 25. – 27. 7. (dny 206 až 208) a hodnotu (+16 min 26 s)
2. – 4. listopadu (dny 306 až 308).
Záporná odchylka Tp – Ts (pravý – střední čas) znamená, že se pravé Slunce (pravé poledne) na obloze opožďuje a pravé poledne nastane později než střední, kladná, že pravé poledne předchází střední. Jako příklady jsou uvedeny 2 varianty pro časový rozdíl 2 a 4 minuty.
12:00P = 11:58S + 2 min, E > 0
11:56P = 12:00S – 4 min, E < 0
4.1 Odchylky pravého poledne a pravého dne
Z astronomických tabulek je vidět, že největší záporná odchylka (kdy se pravé poledne za středním opožďuje) nastává v polovině února s hodnotou – 14 min 11 s, největší kladná odchylka (kdy pravé poledne předchází střednímu) nastává začátkem listopadu s hodnotou 16 min 26 s.
Nulové rozdíly (přibližné shody) mezi skutečnou délkou dne a střední hodnotou 24 hodin nastávají 4x ročně v „bodech“ lokálních extrémů funkce E (za 24 hod vznikne i tady malá odchylka). Shody mezi pravým polednem a středním nastávají v nulových bodech rovnice času také 4x ročně. Protože E je funkce času, ani tyto „shody“ nemusí nastat přesně ve 12:00 UT.
Jako zdroj astronomických hodnot byly použity tabulky (graf je ilustrační):
https://kalendar.beda.cz/hodnoty-casove-rovnice?year=2023

Pozn.: Nuly (vybarveno modře) představují ve skutečnosti interval, viz další text.
4.2 Je to funkce nebo rovnice? Platnost tabulky hodnot „rovnice času“
Rovnice času se v literatuře zobrazuje vždy jako graf funkce. Jaký je mezi těmito pojmy vztah, je to rovnice nebo funkce? Na obrázku je funkce času E, v tabulkách je 365 rovnic pro pravé a střední poledne v průběhu roku, které jsou průsečíkem času „poledne UT = 12:00“ na ose x, a jedné spojité funkce času E (t) na ose y. Funkce času E (t) udává neustále se měnící časový rozdíl mezi pravým a středním časem, konkrétní hodnoty Δt pro poledne se nachází v astronomických tabulkách.
Tabulky platí jen pro okamžik UT = 12:00 (univerzální čas) a střední poledne nastane na Zemi v tomto čase jen v zóně UTC+0, a to jen na nultém centrálním poledníku. Ve zbytku pásma je sice střední čas dodefinován tzv. „standardizací“ podle referenčního centrálního poledníku, ale pravý i „reálný“ střední (lokální) čas se i tam spojitě mění. Konkrétně je to o 4 časové minuty na každém stupni zeměpisné délky. Na každém centrálním poledníku se tak poledne posune o 1 hod.
Jak ukazují grafy funkcí E1, E2 a E, změna hodnot (Tp – Ts) je spojitá a nemění se skokem po 24 hodinách. Také se nemění jen časový rozdíl, mění se jak Tp tak Ts. Dodefinování Ts na šířku časového pásma dle centrálního poledníku na tom nic nemění. Nečeká a nestojí nejen pravé Slunce, ale na místě nestojí ani střední Slunce. Obě Slunce se pohybují. Funkce E udává spojité změny vzájemných poloh Sluncí v průběhu roku. Hodnoty funkce E pro poledne v jiných časových pásmech a na různých zeměpisných délkách, nebo v jiných časech v průběhu dne se liší, protože poloha Sluncí se v čase spojitě mění.
Pro odchylky pravého poledne od středního v tabulkách často vidíme malou zápornou hodnotu v jeden den a jinou malou kladnou hodnotu následující den. Nulou tedy křivka často prochází v jiný čas než je poledne UT = 12:00, pravé a střední Slunce se v těchto případech setkají v jinou dobu než je uvedený čas. Není ani žádný důvod, proč by to muselo být přesně v době, kdy je k poloze nulového bodu funkce E natočen nultý meridián.
Přesnější hodnoty pro jiné časy nebo pro poledne v různých pásmech je možné získat lineární interpolací mezi dvěma následujícími poledny UT = 12:00. V každém dalším časovém pásmu posunutém o hodinu jsou proto hodnoty pro poledne trochu jiné. Kdyby byly stejné a neměnily by se, nemohly by se změnit ani za 24 hodin.
Změna za den je složena z malých změn za každou hodinu a minutu. Na druhé straně jsou tyto změny natolik malé, že většinou nemají v praxi velký význam. Tabulka hodnot E1, E2 a E pro UT = 12:00 ale rozhodně neplatí přesně pro všechna poledne ve všech pásmech UTC+X ani pro všechny časy v průběhu 24 hodin, platí jen pro čas UT = 12:00.
4.3 Obrázek výsledného pohybu Sluncí, který generuje časový rozdíl E
Obrázek zobrazuje vzájemné polohy 2. středního Slunce a pravého Slunce v rovině nebeského rovníku. Jedná se o pomalý roční pohyb těles. Současně existuje ještě mnohem rychlejší rotace Země kolem osy. Polohy jsou ilustrační a nezobrazují skutečné posunutí těles. Úhlové rozložení oblastí 1 – 8 je reálné. Nejviditelnějším důsledkem součtu křivek je rozpad původních symetrií.
Body setkání Sluncí jsou čtyři. Jedná se o nulové body funkce E. Na rozdíl od předchozích obrázků pro funkce E1 a E2, jsou tyto nové body rozmístěné asymetricky v dost nečekaných datumech, které se nevážou na žádný významný astronomický bod nebo jev (perihélium, slunovrat, rovnodennost atd.). Setkání Sluncí je ve dnech 24. – 25. 12. 2022 (začátek oblasti 1), 15. – 16. 4. 2023 (začátek oblasti 3), 12. – 13. 6. 2023 (začátek oblasti 5), 1. – 2. 9. 2023 (začátek oblasti 7), 25. – 26. 12. 2023 (další cyklus). Dva dny jsou uvedené proto, že jeden den je funkce pod nulou a druhý nad nulou (nebo obráceně). Není tam přesná nula pro poledne UT = 12:00 v jeden jediný den.

Popis značení na obrázku
SP – pravé Slunce,
S2 – 2. střední Slunce,
NB – nulové body rovnice.
4.4 Komentář k obrázku pohybu Sluncí a funkci E
Do grafu se promítají součty dvou podobných křivek typu (- sinus), jedné s 2x rychlejším průběhem fáze. Vztah mezi rychlostmi, polohami a časy je proto podobný jako v předchozích případech, odlišnost je v tom, že součtem křivek se naruší symetrie velikostí i poloh maxim a minim, stejně jako rozmístění nulových bodů. Ty se teď nacházejí z hlediska datumu v dost nečekaných bodech.
Oblasti 1 a 2
Vycházíme z 1. nulového bodu před začátkem roku, kde se SP setká s S2 a nastává shoda pravého poledne a středního. V NB1 bude rychlost Slunce SP výrazně větší (vyplývá to z grafu a předchozích úvah) než S2, pravé Slunce proto S2 hned za NB1 předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale rychlost SP se postupně zmenšuje a v jistém okamžiku se rychlosti vyrovnají. Na grafu je to bod minima křivky E a začátek oblasti 2.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 2 po průchodu minimem křivky začne klesat, protože rychlost SP bude už menší než S2. Klesající rychlost SP je spojena se zmenšujícím se E v oblasti 2. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v NB2 se obě Slunce znovu setkají. Vliv 1. a 2. křivky (E1 a E2) je souhlasný, takže minimum E je výrazné.
V oblasti 1 a 2 je SP před S2, ale z důvodu rychlé rotace Země dochází k opačnému zdánlivému pohybu Sluncí na obloze vůči ročnímu pohybu těles po ekliptice. V meridiánu pozorovatele na Zemi bude nejdříve S2 a až poté SP. Vztah E = TP – TS2 bude záporný, E < 0. Pravé poledne zaostává za středním.
Oblasti 3 a 4
Vycházíme z NB2, kde se SP setká s S2. V NB2 je rychlost SP menší než S2, proto ho 2. střední Slunce hned za NB2 předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale rychlost SP se postupně zvětšuje a v jistém okamžiku se rychlosti obou Sluncí vyrovnají. Na grafu je to bod maxima křivky a začátek oblasti 4.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 4 po průchodu maximem křivky E začne klesat, protože rychlost SP bude už větší než S2 a SP bude S2 dobíhat. Rostoucí rychlost SP je spojena se zmenšujícím se E v oblasti 4. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v dalším NB3 se obě Slunce opět setkají. Vliv 1. a 2. křivky (E1 a E2) je tu protikladný, takže maximum E je menší.
V oblasti 3 a 4 je S2 před SP, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve SP a až poté S2. Vztah E = TP – TS2 bude kladný, E > 0. Pravé poledne předbíhá střední.
Oblasti 5 a 6
Vycházíme z NB3, kde se SP setká s S2. V NB3 je rychlost SP větší než S2, proto pravé Slunce 2. střední hned za NB3 předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale rychlost SP se postupně zmenšuje a v jistém okamžiku se rychlosti vyrovnají. Na grafu je to bod minima křivky a začátek oblasti 6.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 6 po průchodu minimem křivky začne klesat, protože rychlost SP bude menší než S2. Klesající rychlost SP je spojena se zmenšujícím se E v oblasti 6. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v dalším NB4 se obě Slunce opět setkají. Vliv 1. a 2. křivky (E1 a E2) je protikladný, takže minimum E je menší.
V oblasti 5 a 6 je SP před S2, ale v meridiánu pozorovatele na Zemi je nejdříve S2 a až poté SP. Vztah
E = TP – TS2 je záporný, E < 0. Pravé poledne zaostává za středním.
Oblasti 7 a 8
Vycházíme z NB4, kde se SP setká s S2. V NB4 je rychlost SP menší než S2, proto ho 2. střední Slunce hned za NB4 předběhne. Vzdálenost mezi Slunci narůstá, ale rychlost SP se postupně zvětšuje a v jistém okamžiku se rychlosti obou Sluncí vyrovnají. Na grafu je to bod maxima křivky a začátek oblasti 8.
Vzdálenost mezi Slunci se přestane zvětšovat a v oblasti 8 po průchodu maximem křivky začne klesat, protože rychlost SP bude už větší než S2. Rostoucí rychlost SP je spojena se zmenšujícím se E v oblasti 8. Slunce se navzájem přibližují, časový rozdíl klesá a v dalším NB5 se obě Slunce opět setkají. Vliv 1. a 2. křivky (E1 a E2) je souhlasný, takže maximum E je výrazné.
V oblasti 7 a 8 je S2 před SP, ale z důvodu rychlé rotace Země vůči ročnímu pohybu bude v meridiánu pozorovatele na Zemi nejdříve SP a až poté S2. Vztah E = TP – TS2 bude kladný, E > 0. Pravé poledne předbíhá střední.
4.5 Délka dne a odchylky od 24 hodin jako změny funkce E
Kde je v rovnici času délka dne? Je schována v přírůstku nebo úbytku hodnoty E, v její změně. Z rovnice času (funkce času) je vidět, že v bodech lokálních extrémů (maxim a minim) se hodnota E (tj. hodnota časového rozdílu mezi pravým a středním Sluncem) „nemění“. Pokud se časový rozdíl v průběhu otočení Země nemění, znamená to, že reálná rotace vůči pravému Slunci je stejně dlouhá jako ta střední vůči střednímu Slunci, a ta trvá 24 hodin. Kdyby byla jiná, tak by se poloha pravého Slunce vůči střednímu posunula (u pevného tělesa se otočí všechny body o stejný úhel).
Z tohoto důvodu má den „přesně“ 24 hodin jen v bodech maxim a minim uvedené rovnice času (funkce času), to je 4x ročně, protože právě tam se odchylka pravého Slunce od středního nemění. Bohužel to platí jen „bodově“. Slovo „nemění“ tu znamená jen to, že se přírůstek mění na úbytek (a opačně), takže změna (derivace) prochází nulou. Změny ale nejsou diskrétní a nemění se skokově až po 24 hodinách, jsou spojité a malé odchylky vzniklé za 24 hod vznikají i v těchto dnech, protože nulová změna funkce E netrvá celých 24 hodin.
Absolutně přesně 24 hodin nemá ani jeden den v roce, ale čtyři dny se tomu hodně přibližují.
Ve všech dalších bodech rovnice času (funkce času) mimo lokálních extrémů, se vzdálenost Sluncí mění a pravé poledne se každý den posouvá vůči střednímu právě proto, že „pravý den“ nemá 24 hodin. To znamená, že ani samotná rotace Země kolem osy měřená vůči Slunci není přesným etalonem pro měření času. Z hlediska běžného života a vnímání času rozdíl v délce dne není příliš velký, je to v průběhu roku „jen“ asi ± ½ minuty. Člověk proto tak malé změny nevnímá.
„Rovnice času“, definovaná časovým rozdílem (TP – TS), neukazuje délky dne ani odchylky od 24 hod přímo. Informace o délkách pravého dne v průběhu roku jsou schované ve změnách hodnot funkce E. Pro pravý den, dlouhý celoročně přesně 24 hod, bychom žádnou rovnici času nepotřebovali, protože pravé Slunce by se ztotožnilo se středním a „rovnice času“ by byla funkce E (t) = 0.
Jsou za odchylkami délky dne změny v setrvačníkové rotaci?
Země se víceméně točí stále stejně a rozdíly v otáčení Země jako setrvačníku jsou minimální. Hvězdný den se v průběhu jednoho roku prakticky nemění, resp. změny jsou naprosto minimální. Zdrojem problémů je rotace Země měřená vůči Slunci.
Délka dne je prodloužená nebo zkrácená kvůli změnám v tzv. „proti-rotaci“. Za tu jsou odpovědné změny rychlosti pohybu Země kolem Slunce důsledkem Keplerových zákonů a změny v průmětu pohybu 1. středního Slunce z roviny ekliptiky do roviny rovníku. Sklon rovin je důsledkem odklonu osy rotace Země (původně kolmé k rovině ekliptiky) o 23,50 po srážce nebeských těles v dávné minulosti.
Rozhodně to není tak, že by zeměkouli něco roztáčelo, a pak zase brzdilo. Nejde o změny v setrvačníkové rotaci.
Na druhou stranu je pravdou, že délka dne měřená vůči Slunci je opravdu někdy delší a jindy kratší. Není to nějaký klam nebo pouhé zdání.
4.6 Nejkratší a nejdelší den v roce, inflexní body funkce E
Inflexní body funkce E jsou body, kde má 1. derivace lokální extrém. Odchylky délky dne od 24 hod tam nabývají maximum nebo minimum, tj. změna E (∆E) je tam maximální.
Inflexní body jsou místa, kde se měnící úhel tečny křivky E při pohybu po její linii zastaví a začne otáčet opačným směrem, proto derivace funkce nabývá v tomto bodě lokální extrém. Maximální kladné nebo záporné odchylky pravého dne od 24 hodin se tak nachází v bodech, které jsou oproti nulovým bodům funkce E posunuté. To je dost překvapující a pravým důvodem je asymetrie funkce E.
U goniometrických funkcí jako sinus nebo cosinus platí, že pokud například u funkce sinus hledáme maximální nebo minimální hodnotu derivace (lokální extrém směrnice křivky), už při pohledu na průběh křivky i bez výpočtu vidíme, že maximální a minimální hodnoty derivací budou v nulových bodech původní křivky sinus. Právě symetričnost funkce sinus je důvodem, proč se inflexní body ztotožní s nulovými body a k setkání Sluncí dochází v bodech jako je perihélium, afélium, slunovraty nebo rovnodennosti.
U „rovnice času“ jsou hodnoty lokálních extrémů funkce E asymetrické, a proto nejsou maxima a minima směrnice tečny a nulové body funkce E totožné, viz předchozí graf a následující tabulka. Hodnoty E tvoří součet goniometrických funkcí, a navíc s různým průběhem fáze, takže i vlastnosti výsledného součtu jsou jiné než u jednoduchého sinu nebo cosinu. Rozložení inflexních bodů je takové, že ani neumožňuje ztotožnění s nějakými „jinými“ nulovými body „posunuté“ funkce E.
A protože je výsledné E součtem dvou funkcí sinus, kde platilo, že součet kladných odchylek je roven součtu záporných, platí to i pro jejich součet E1 + E2. Výchylky poloh reprezentované lokálními extrémy funkce E se vynulují. Inflexní body se ale do nulových kvůli tomu „nepřestěhují“.

V tabulce jsou uváděné vždy krajní hodnoty v daném časovém intervalu, protože funkce E se v čase mění. Nulový bod funkce sice je v nule, ale nemusí to být (a většinou ani není) přesně v době středního poledne UT = 12:00.
V roce 2023 nastaly nejdelší dny v roce s délkou (24 hod + 29,8 s) 21. – 25. prosince, nejkratší dny s délkou (24 hod – 21,4 s) 15. – 20. září. Rozdíl mezi nejkratším a nejdelším dnem je asi 51 s. Vzhledem k plochým lokálním extrémům je uvedeno několik dnů se stejnou hodnotou.
4.7 Spojité a diskrétní derivace E, funkce (d/dt) E a ∆E

Porovnání 3 křivek derivací E
Na grafu jsou tři křivky. Jedna udává spojitou derivaci ilustrační funkce E (dE/dt) jako matematickou funkci a druhá udává „diskrétní derivace“ ilustrační funkce, tj. změny ∆E za den, počítané od půlnoci do půlnoci. Třetí udává diskrétní derivace dle astronomických tabulek, měřené od jednoho poledne do druhého. Jak se dá očekávat, křivky jsou velmi podobné, ale ne absolutně totožné.
Skutečnost, že derivace funkce E udávají podobnou hodnotu jako „diskrétní derivace“ je očekávaná, derivace jsou limitní hodnoty podílů. „Diskrétní derivace“ jsou ale také určité integrály z derivací funkce E (suma součinů (dE/dt)*dt) od jednoho poledne do druhého nebo od půlnoci do půlnoci).
Z tohoto pohledu je podobnost hodnot změny délky dne za 24 hodin, tj. integrálu a „bodové“ derivace funkce E způsobena tím, že změny funkce E za 1 den nejsou velké a integrály se počítají za stejné jednotky času, na jaké se počítají derivace (tj. po dnech). Jsou to hodnoty na den a za den.
Pokud se například rychlost vlaku moc nemění, tak hodnota rychlosti 50 km/hod je číselně stejná jako vzdálenost 50 km, kterou vlak urazí za hodinu, je to číslo 50. Pokud se vzdálenost bude počítat za 2 hod nebo se rychlost bude v čase výrazně měnit, bude tam už větší číselný rozdíl.
Odchylka délky dne Δt24 = – ∆E24 = – součet změn E za 24 hodin = – Integrál (součtu součinů (dE/dt)*dt) v intervalu od jednoho poledne (x+1) až do následujícího poledne x.
Integrál = – (E (tX+1) – E (tX)).
Změny délky dne jako změny funkce E
Změna funkce E, resp. součet všech změn za 24 hodin, znamená přímo hodnotu času, o jakou se pravý den (reálný den se skutečným Sluncem) liší od toho středního o 24 hodinách.
Součet všech součinů úhlových rychlostí ω*dt za 24 hod je sumární úhel a znamená celkový čas. V případě relativní rychlosti (odchylky od střední) je výsledkem relativní úhel, tj. relativní čas, kde se od celkové změny pravého času odečítá střední čas (24 hod), je to tedy změna oproti 24 hod.
Pokud bude (dE/dt) = (vp – vS2) = 0 (relativní rychlost Sluncí = 0), vzájemná vzdálenost Sluncí (úhel) se nezmění. Pravé Slunce „oběhne“ Zemi za stejnou dobu jako střední a délka dne bude 24 hod.
A co jiné úhly a rychlosti? Měnící se rotaci Země kolem osy můžeme popsat pomocí dodatečného úhlu „proti-otáčení“ (-ε) a následného „dotáčení“ (+ε, ε > 0) Země vůči Slunci. Definujme si úhel (-εS) jako průměrné proti-otočení za 24 hod a (εskutečné) jako reálné proti-otočení. Země se musí každý den ke Slunci „dotočit“ o cca 10 (celkově o 3600 za rok). Otočení Země o 3600 reprezentuje hvězdný den, otočení o (3600 + εS) reprezentuje střední slunečný den o 24 hodinách a otočení o (3600 + εskutečné) reprezentuje pravý sluneční den (εskutečné je každý den trochu jíné).
tP (doba rotace Země vůči SP) = (3600 + εskutečné)/ω = 24 hod ± odchylka do ½ min,
tS (doba rotace Země vůči S2) = (3600 + εS)/ω =24 hod přesně,
kde ω = (3600 + εS)/24 hod (úhlová rychlost setrvačníkové rotace).
Indexy 2 a 1 u E2 a E1 nebo Δα2 a Δα1 se v několika dalších řádcích nevztahují k dříve probíraným funkcím E2 a E1. Týkají se jen funkce E a její dvou časových stavů (t1 a pozdějšího t2). Podobně zkratky S2 a S1 tu neznamenají 2. a 1. střední Slunce, ale jen 2. střední Slunce pro časy t1 a t2.
Mapovaný čas Δt = TP – TS je určen funkcí E, kde E = – Δαrel, znaménko bylo diskutováno dříve,
24 hod je definováno úhlem dvou po sobě následujících průchodů 2. středního Slunce meridiánem,
24 hod = – (αS2 – αS1), střední úhel je cca 3610,
ΔE = E2 – E1 = – (Δα2rel – Δα1rel) = – ((αP2 – αS2) – (αP1 – αS1)) = – ((αP2 – αP1) – (αS2 – αS1)) = – (ΔαP – (3600 + εs)).
Když dvě polohy pravých Sluncí ΔαP po 24 hod dělí úhel (3600 + εs), ΔE = 0, pravý den má přesně 24 hod. Nenulová odchylka ΔαP od (3600 + εs) určuje odchylku od středního dne (od 24 hod) měřenou ve stupních (150 je 1 hod). Určující není relativní poloha Sluncí, ale její změna.
Čas v tomto i v jiných případech je určen vždy změnou, a zde je změna délky dne určena změnou relativní polohy Sluncí, tzn. funkcí ∆E.
Změny funkce E udávají rychlosti i časy zároveň
V předchozích textech byla změna funkce E někdy rychlost a jindy čas (změna délky dne). To je trochu zvláštní. Jak to, že rychlost může být současně i časem a udávat změnu délky dne? Je to proto, že rychlost je změna dráhy (úhlu) za čas a dráha nebo úhel zde reprezentují mapovaný čas (pravý, střední nebo jejich vzájemný rozdíl). Přírůstek úhlu při mapování času definuje plynoucí čas.
Změny časových rozdílů E, tj. ΔE, udávají odchylky plynutí času u dvou systémů měření: dle pravého Slunce a dle středního: ((αP2 – αP1) – (αS2 – αS1)). Změna relativní rychlosti ((αP2 – αS2) – (αP1 – αS1)) za 24 hod je potom rovna rozdílu délky dne u dvou časových systémů za stejný časový interval.
Bodové změny reprezentují průběh relativní úhlové rychlosti a zároveň malé bodové změny pravého času vůči střednímu. Integrály (součty součinů za 24 hodin), tj. diskrétní hodnoty ΔE jsou velké (intervalové) změny délky dne i relativní úhlové rychlosti.
Předchozí graf pro odchylky délky dne od 24 hod je proto i grafem průběhu relativní rychlosti pravého Slunce vůči střednímu. V nulových bodech tohoto grafu je odchylka plynutí pravého času vůči střednímu nulová, den má 24 hod a nule je rovna i relativní rychlost Sluncí.
Zdroj dat pro perihélium a afélium:
https://www.timeanddate.com/astronomy/perihelion-aphelion-solstice.html
Zdroj dat pro roční období:
https://en.wikipedia.org/wiki/Solstice
Zdroj astronomických dat pro hodnoty „rovnice času“:
https://kalendar.beda.cz/hodnoty-casove-rovnice